آمادگی برای امتحانات دستیاری، کارورزی و علوم پایه

در این بخش من با استفاده از روش‌های تقویت حافظه موضوعات پر فرکانس در کتب مرجع برای امتحانات کارورزی، دستیاری و علوم پایه را به گونه‌ای به شما می‌آموزم که یادگیری آن‌ها بسیار آسان و فراموشی آن‌ها بسیار کم است.

در این بخش من با استفاده از روش‌های تقویت حافظه موضوعات پر فرکانس در کتب مرجع برای امتحانات کارورزی، دستیاری و علوم پایه را  به گونه‌ای به شما می‌آموزم که یادگیری آن‌ها بسیار آسان و فراموشی آن‌ها بسیار کم است. اگر کتاب مرا خوانده باشید با این روش آشنا هستید ولی به اختصار این جا توضیح می‌دهم که در یادگیری هر کس می‌تواند روش خودش را داشته باشد من اصول آن را توضیح می‌دهم اگر از تصویری که من ساخته‌ام خوشتان نیامد می‌توانید تصویر مربوط به خودتان را بسازید و با آن کار کنید. به چند مثال توجه کنید:

حافظه

درنزد عموم، حافظه اغلب یک نوع تلقی از توانایی یادآوری اعمالی است که در گذشته انجام شده است (دور یا نزدیک) این تلقی وابسته به احساسات فرد است.براي درك بهتر اين موضوع فرض کنید شما که این کتاب را مطالعه می‌کنید 20 ساله هستید ویادتان رفته اتومبیل‌تان را کجا پارک کرده‌اید...

درنزد عموم، حافظه اغلب یک نوع تلقی از توانایی یادآوری اعمالی است که در گذشته انجام شده است (دور یا نزدیک) این تلقی وابسته به احساسات فرد است.برای درك بهتر این موضوع فرض کنید شما که این کتاب را مطالعه می‌کنید 20 ساله هستید ویادتان رفته اتومبیلتان را کجا پارک کرده‌اید، در بدترین حالت، شما آنرا به حساب مشغله زیاد و حواس پرتی می‌گذارید. ولی اگردر 60 سالگی همین اتفاق بیافتد، به فکر فرو می‌روید که چه اتفاقی برای شما افتاده است. آیا من دارم دچار بیماری فراموشی می‌شوم؟

آنچه در این کتاب برایتان به تفصیل به بحث می‌گذارم این است که توانایی‌های حافظه ما بیشتر از آن چیزی است که تا کنون پنداشته می‌شد. دوم آنکه مانند هر موضوع دیگری، حافظه قابل تقویت و پرورش است. سوم آنکه تفاوت حافظه افراد در به کار گرفتن روش‌هاست، نه در ماهیت آن. یعنی کسانی که از روش های تقویت حافظه استفاده می‌کنند دارای حافظه قوی هستند وآنهایی که از این سیستم‌ها استفاده نمی‌کنند در گروه با حافظه ضعیف دسته بندی می‌شوند. اطلاعات خود به خود به خاطر سپرده نمی‌شوند بلكه برای به خاطر سپردن آن‌ها باید از روش‌های تقویت حافظه استفاده كرد.

 این كتاب حاوی مطالب بسیار كاربردی در زمینه روش‌های یادگیری و تقویت حافظه به صورت نگاهی نو و متفاوت است. هم چنین بر آن است تا آنچه را كه انسان به صورت آموزش و یا به صورت ناخودآگاه از محیط اطراف و رفتار و عمل‌كرد فرهنگی جامعه می‌آموزد را تحلیل كند و با این نگاه جدید افقی تازه در نحوه آموختن و آموزاندن ارائه نماید. آموخته‌هایی كه منشا اختلال در نحوه تفكر و رفتار می‌شوند. فرض كنید در مدرسه به شما گفته می‌شود كه هركس یك توانایی دارد و یا هر كسی را بهر كاری ساختند و شما این جمله را به عنوان یك قانون پذیرفتید، در زندگی آینده هر وقت به مشكلی برخورد كردید به این جمله متوصل خواهید شد و موقعییت را توجیه خواهید كرد «من واسه این كار ساخته نشده بودم، از تواناییم خارج بود» در صورتی كه عدم موفقیت در انجام یك عمل دلیلی مخصوص آن عمل دارد نه اینكه همیشه یك عامل باعث عدم موفقیت ما در هر کاری شود. برای مثال كسی كه در یك ارتباط برقرار كردن ناكام می‌شود ممكن است به دلیل ایرادهایی باشد كه دایم از طرف مقابل می‌گیرد و اگر در امتحان پایان ترم دانشگاه نمره نیاورد به علت مطالعه نكردن باشد. حالا اگر این فرد جمله من همیشه شكست می‌خورم را به عنوان یك حقیقت در ذهن خود بایگانی كرده باشد هیچ وقت به دنبال رفع عامل شكست نیست ودائم در حال تجربه شكست وتوجیه آن است. بنا بر این در این كتاب یك اصل اساسی وجود دارد و آن اینكه همه انسان‌ها قدرت یادگیری وتفكر دارند وتفاوت آن‌ها در نوع مطالبی است كه یاد می‌گیرند نه در ماهیت یادگیری.

خواستن:

بدون شک حافظه قوی یکی از عوامل قطعی موفقیت در زندگی وتحصیل است. مانند سایر استعدادها، حافظه می‌تواند پرورش یافته و پیشرفت نماید. تنها موارد لازم برای این مهم، انگیزه برای شروع، تمرین برای یادگیری روش‌های آن، استمرار وعدم دل‌سرد شدن از ادامه کار برای به نتیجه رسیدن است.

کودکی را در نظر بگیرید که هنوز چهار دست و پا راه می‌رود او خوش‌حال و خندان است و طول و عرض اتاق را طی می‌کند. بعد از مدتی او به کمک والدین و دیوار می‌خواهد سر پا بایستد و روی دو پا راه برود ابتدا از هر دو باری که می‌ایستد یک بار زمین می‌خورد وسرعت‌اش تقریبا به صفر رسیده است اگر بخواهد طبق معمول بزرگ‌سالان عمل کند باید عطای راه رفتن روی دو پا را به لقایش ببخشد و بگوید «همان راه رفتن چهار دست وپا بهتر بود. اما خوش‌بختانه کودک قصه ما به تمام معنی کودک است و خیلی دقیق همه چیز را ارزیابی می‌کند و فقط به یک چیز می‌اندیشد» راه رفتن روی دو پا «بنا بر این با کمک زانوهای نحیف‌اش ودیوار دوباره بلند می‌شود. بعد از افتادن‌های بسیار بالاخره قدم اول را بر می‌دارد. پاهای نحیف‌اش لرزان است اما عزمی جزم دارد و به یک چیز می‌اندیشد» راه رفتن روی دو پا «پس دوباره و سه باره و همین طور ادامه می‌دهد تا...».

تا هم اکنون، که او قهرمان دو سرعت جهان است. واقعا فاجعه بود اگر مانند بزرگ‌سالان فکر می‌کرد. بزرگ‌سالانی که «نمی‌شود و نمی‌توانم» ترجیع بند جملات روزمره زندگی‌شان شده است.

بنابر این بدانید برای هرگونه یادگیری و از جمله یادگیری فنون تقویت حافظه مداومت و استمرار لازم است. مخصوصاً غلبه بر شکست و دوباره شروع کردن که باید برای شما تبدیل به یک روش شود.

به این ترتیب هر ذهنیتی که در مورد توانایی کنونی حافظه خود دارید را می‌توانید تا هزار برابر قوی‌تر وآماده تر نمایید. امیدوارم به چشم اغراق به جمله فوق نگاه نکنید زیرا بزودی خواهید فهمید چگونه شما نیز می‌توانید حافظه شگفت‌انگیزی داشته باشید. برای اینكه این مطلب برای شما اثبات شود به یك تایپیست تازه كار و ماهر توجه كنید در حالت اول تاپیست به دنبال هر حرف روی صفحه كلید می‌گردد ودر آخر با اینكه بسیار تقلا كرده است برگه‌ای پر از غلط را به شما تحویل می‌دهد ولی تایپیست دوم با سرعتی گیج كننده در حالی كه با تلفن حرف می‌زند بدون نگاه كردن به صفحه كلید متن شما را بدون غلط تایپ می‌کند. فرض كنید شما همان تایپست هستید اگر روز اول كه می‌خواهید تایپ كردن را یاد بگیرید مربی به شما بگوید كه بدون نگاه كردن به صفحه كلید باید تایپ كنید باور آن برای‌تان مشكل است ولی بعد از مدتی برای شما تبدیل به امری عادی می‌شود.

ادامه.....

چگونگی یادگیری زبان‌های خارجی بدون فراموشی لغات.

یادگیری اعداد.

روش‌های آمادگی برای امتحانات.

روش‌های تند خوانی.

روش‌های حل مسئله.

راه‌اندازی خدمات پژوهشی اینترنتی

خدمات پژوهشی موسسه سینا پژوه پرشین در بر گیرنده مهم ترین مسائل پژوهشگران و موسسات پژوهشی مانندscientific writing ( نگارش علمی مقاله)، plagiarism (سرقت ادبی )، study design (طراحی مطالعه)، آنالیز آماری و... است.

خدمات پژوهشی موسسه سینا پژوه پرشین در بر گیرنده مهم ترین مسائل پژوهشگران و موسسات پژوهشی مانندscientific writing ( نگارش علمی مقاله)، plagiarism (سرقت ادبی )، study design (طراحی مطالعه)، آنالیز آماری و... است.

این خدمات به پژوهشگران این فرصت را می دهد که بتوانند با دیدی حرفه ای تر به مقوله پژوهش بنگرند.

خدمات ویژه

خدمات ویژه موسسه سینا پژوه پرشین شامل ارائه Workshop در زمینه‌های Scintific Writing، Plagiarism، Study Design، SPSS و... است که بنا به درخواست دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی در کلاس‌های بیش از ده نفر در محل آن مرکز برگزار می‌گردد.

خدمات ویژه موسسه سینا پژوه پرشین شامل ارائه Workshop در زمینه‌های Scintific Writing، Plagiarism، Study Design، SPSS و... است که بنا به درخواست دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی در کلاس‌های بیش از ده نفر در محل آن مرکز برگزار می‌گردد.